loader image

Trendy kolorystyczne 2022 – jakie kolory będą modne we wnętrzach w roku 2022?

Z początkiem roku przygotowaliśmy dla Was zestawienie najmodniejszych kolorów 2022, które będą obecne mocno obecne w projektowaniu graficznym, modowym i a także wnętrz. Jeżeli lubicie być na czasie i nie boicie się odważnych odcieni zobaczcie co proponują nam wiodący producenci farb i trendsetterzy.

 

Kolor roku 2022 Pantone – Veri Peri. Fiolet jako spojrzenie w świetlaną przyszłość

Już od przeszło dwudziestu lat Pantone Color Institute, uznawany na całym świecie za wiodące źródło wiedzy o kolorach, ogłasza dla całej branży kreatywnej tak zwany „kolor roku”. Według amerykańskich badaczy w 2022 będzie to nowo stworzony odcień balansujący pomiędzy kolorem niebieskim a fioletowym – o oficjalnej nazwie 17-3938 Very Peri. Cytując analityków jest on symbolem wejścia w nową erę, gdzie rzeczywistość i świat cyfrowy uzupełniają się i przenikają, pozwalając nam otwierać się na nowe doświadczenia. 

trendy kolorystyczne 2022

Jest to odcień nieoczywisty i intensywny, jednak wbrew pozorom pozwala stworzyć bardzo ciekawe połączenia zarówno z pastelowymi jak i intensywnymi odcieniami. Potrafi współgrać też nawet ze zgaszonymi kolorami ziemi.
trendy kolorystyczne 2022

We wnętrzach polecam zastosowanie go w formie dodatków, tkanin, dla odważniejszych może również okazać się ciekawym i dodającym energii akcentem kolorystycznym na ścianie czy obiciu mebli.
trendy kolorystyczne 2022

Zobaczcie jakie zestawienia proponuje Pantone (po więcej informacji odsyłam na ich stronę: https://www.pantone.com/eu/en/color-of-the-year-2022)

Kolory roku 2022 Color Marketing Group – Energia słonecznego dnia

Color Marketing Group to instytucja badająca trendy kolorystyczne w szeroko rozumianej branży reklamowej. Na rok 2022 przygotowali oni propozycję 4 kolorów, które odpowiadają głównym regionom Świata:

 • Europa – Sunny Side – radosny, nasycony odcień żółtego, pełen radości i optymizmu. Wprowadzony do wnętrza wniesie do naszego domu pozytywną energię i ciepło, nada przytulności lub pazura stonowanym stylizacjom. 

trendy kolorystyczne 2022

 • Ameryka Północna – New Day – chłodny odcień błękitu, lekko zabarwiony szarością. Jest świeży i dość uniwersalny – sprawdzi się w spokojnych, eleganckich wnętrzach, jak i bardziej naturalnej odsłonie np. w dodatkach w stylu marynistycznym.

trendy kolorystyczne 2022

 • Ameryka Łacińska – Despertar – nazwa ta oznacza przebudzenie. Ciepło i intensywność tego pomarańczowego odcienia niewątpliwie pomoże naszemu wnętrzu wyjść z marazmu, jednak nie polecamy go w nadmiarze. Świetnie sprawdzi się jako akcent w dodatkach. np. tekstyliach.

trendy kolorystyczne 2022

 • Azja i Pacyfik – Hope – rozświetlona i rozbielona żółć, to kolor nadziei przywodzący na myśl słoneczny wiosenny czy letni dzień. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z materiałami takimi jak drewno, wiklina lub len, tworząc sielską atmosferę bliskości z naturą.

Non Standard Forms - Projektowanie wnętrz

 

Jeżeli zaintrygowały Was te propozycje odwiedźcie stronę CMG: colormarketing.org/ gdzie znajdziecie też prognozy kolorystyczne na kolejne lata.

Kolor roku 2022 Benjamin Moore – October Mist. Czy to przytulna jesień czy już wiosna?

Jeden z czołowych producentów farb na rok 2022 proponuje nam szereg delikatnych odcieni, których królem a zarazem elementem spajającym całą paletę jest delikatna, wpadająca nieco w szarość zieleń (często podobne odcienie są nazywane „szałwiowymi”). 

Non Standard Forms - Projektowanie wnętrz

Jest to kolor znacznie bardziej zachowawczy, niż te prognozowane dla szeroko pojmowanej branży designu – i nie ma co się temu dziwić, gdyż z założenia ma być on stosowany we wnętrzach, na sporych powierzchniach a na ścianach nie lubimy przecież tak „szaleć”. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z pastelami, beżami, lub w otoczeniu podobnie jasnych odcieni zieleni – zarówno ciepłych jak i zimnych. Ciekawie kontrastuje z kolorem terakoty, jasnym fioletem czy zimną szarością wpadającą w antracyt.

trendy kolorystyczne 2022

Cała paleta jest kontynuacją obecnych już od dłuższego czasu w wnętrzach nawiązań do natury, domowego ciepła. O tym jak bardzo trendy w tym roku są zielenie świadczy fakt, że również inne marki (Dekoral, Glidden, Sherwin-Williams) wskazały nieco podobne odcienie jako kolory tego roku

Non Standard Forms - Projektowanie wnętrz

Odsyłam Was też do strony Benjamin Moore, gdzie znajdziecie więcej inspiracji: https://www.benjaminmoore.com/…/color-of-the-year-2022

Kolor roku 2022 Dulux – inspirujący Błękit. Uniwersalne tło orzeźwiające każde wnętrze.

Zgodnie z opisem marki jest to „lekki, jasnoniebieski kolor, świeży, łagodny i orzeźwiający” ma przypominać nam bezkresne, bezchmurne niebo, pozwolić odetchnąć pełną piersią. Dulux przygotował na bazie tego koloru 4 palety barw dedykowane konkretnym pomieszczeniom:

 • dla stref relaksu – tu inspirujący błękit łączy się ze świeżymi i ciepłymi odcieniami zieleni tworząc kojące zestawienie, które pozwala się odprężyć i naładować baterie w bliskim naturze otoczeniu

trendy kolorystyczne 2022

 • dla biur –  błękit w otoczeniu żywych, energetycznych kolorów. Kontrastujące barwy tworzą optymistyczną i orzeźwiającą mieszankę. Pozwalają też ciekawie wydzielić strefy w otwartej przestrzeni biurowej, zaakcentować funkcje danych mebli czy pomieszczeń

trendy kolorystyczne 2022

 • dla pracowni – mieszanka rozbielonych, pastelowych odcieni dających poczucie ciepła i ukojenia (powrót do dzieciństwa?). Takie połączenie staje się wyśmienitym wstępem do uwolnienia swojej twórczej fantazji, stworzenia nietuzinkowego wnętrza

Non Standard Forms - Projektowanie wnętrz

 • dla otwartych przestrzeni – tutaj błękit spotyka się z bielą, beżem, szarością, taupe… Zastosowanie takich odcieni pozwoli stworzyć wnętrze otwarte, przyjazne, świeże ale też dość neutralne, mogące być bazą dla wielu stylizacji

trendy kolorystyczne 2022

Jeżeli wpadał Wam w oko ten odcień więcej o nim poczytacie na stronie: https://duluxprofessional.pl/kolory-farb/trendy-2022/ 

Kolor roku 2022 Tikkurila – Kestrel. Wolność, odwaga i bliskość z naturą z pazurem drapieżnego ptaka

Propozycja od marki Tikkurila to ciepły brąz z lekką nutką czerwieni o wdzięcznej nazwie Kestrel (ang. pustułka). W kolorze tym widzimy kolejne nawiązania do natury i wolności, kojarzące się z drapieżnym ptakiem – pustułka często wije swoje gniazda w miastach, a jednak wciąż pozostaje nieskrępowanym duchem, pomostem między nowoczesnością a tradycją.

trendy kolorystyczne 2022

Jest to ciepły, jednak dość ciemny odcień zachęcający nas do stworzenia wnętrza przytulnego, aksamitnie ciepłego, ale nieoczywistego. Połączenie odcienia Kestrel z pozostałymi proponowanymi w palecie inspiracji na 2022 rok pozwala stworzyć odważne wnętrze pełne wielu kontrastów – taki przytulny mix z nutą orzeźwienia. Ciemny brąz może być w nich zarówno barwą dominującą (niekoniecznie jako kolor ścian, ale może być obecny np. w postaci drewnianych mebli o takim odcieniu), ale świetnie sprawdzi się też w dodatkach do jasnych wnętrz, którym brakuje przytulności.  

trendy kolorystyczne 2022

Po więcej informacji i inspiracji związanych z tym kolorem tradycyjnie odsyłam do producenta: https://tikkurila.pl/kolor-roku-2022-l478-kestrel 

Trendy kolorystyczne 2022 – najmodniejsze kolory 2022 – podsumowanie

Bazując na powyższych propozycjach możemy wychwycić kilka trendów, które zdominują nasze wnętrza w obecnym i prawdopodobnie kolejnych latach:

 • zdecydowane odejście od szarości na rzecz koloru jako bazy wnętrza
 • powrót kolorów ziemi i natury, mają być kojące, ale nie nudne, ale dla ożywienia warto łączyć odcienie chłodne z ciepłymi
 • mieszanie z jednej strony kontrastowych kolorów, a z drugiej obracanie się jednak bardziej w palecie pasteli (odchodzą ciemne zimne granaty i butelkowa zieleń które święciły tryumfy jeszcze nie tak dawno) 
 • te kolory mają nam dodawać pozytywnej energii ale też odprężać, zwracać nasze myśli w kierunku otwartego świata za którym tęsknimy
 • każde szaleństwo jest dozwolone – możemy śmiało łączyć odcienie w nieoczywiste zestawienia, grać akcentami, odcieniami, fakturami…

Pamiętajmy jednak że w swoim wnętrzu to TY na co dzień funkcjonujesz i zanim pomalujesz ściany na któryś z „trendy” kolorów zastanów się czy do CIEBIE i TWOJEGO stylu mieszkania i życia dany kolor będzie pasował.

Najpiękniejsze wnętrze to nie to „modne”, ale to, w którym dobrze się czujesz. Jeżeli chcesz zaprojektujemy je dla Ciebie! 

Zobacz także