loader image

Projektowanie kuchni: materiały wykończeniowe nad blat roboczy

Projektowanie kuchni – trendy 2021/22: jeżeli jesteś na etapie projektowania kuchni i dręczy Cię odwieczne pytanie „co nad blat w kuchni?” poniżej przedstawiam kilka ciekawych alternatyw dla tradycyjnych płytek ceramicznych czy szkła, które powoli odchodzi już do lamusa.

Płyta laminowana imitująca drewno

Projektowanie kuchni - trendy 2021/22

Propozycja pierwsza to laminat imitujący drewno (ale może być to też imitacja kamienia lub gładki kolor). Ścianę można wtedy pokryć tym samym materiałem co blat roboczy – będzie równie odporna na wilgoć czy tłuszcz oraz łatwa w utrzymaniu w czystości, a kuchnia będzie wyglądać harmonijnie i elegancko. Takie rozwiązanie stylistyczne pasuje przede wszystkim do nowoczesnych, minimalistycznych kuchni, które jednak mają pozostać utrzymane w ciepłym klimacie.

Płyta miedziana

Projektowanie kuchni - trendy 2021/22

Kolejną minimalistyczną propozycją jest zastosowanie metalowego wykończenia. Mamy tutaj do wyboru zarówno metalowe mozaiki (drobne płytki w kształcie kwadracików, cegiełek lub np. heksagonów), jak i wielkoformatowe płyty. W surowych wnętrzach inspirowanych profesjonalnymi kuchniami restauracyjnymi sprawdzi się np. szczotkowana stal. W eleganckich wnętrzach, lub tych bardziej klasycznych, możemy z kolei postawić na modną ostatnio miedź.

Płytki lustrzane z fazowaniem

Projektowanie kuchni - trendy 2021/22

Płytki lustrzane to niewątpliwie ciekawe i nietuzinkowe rozwiązanie, przede wszystkim dla miłośników stylu glam. Taka powierzchnia wymaga utrzymania w kuchni nienagannej czystości, ale odwdzięcza się niepowtarzalnym efektem odbicia światła, dodatkowo rozświetlając kuchnię. Najciekawiej moim zdaniem wyglądają płytki lustrzane w kształcie cegiełek typu metro z fazowanymi krawędziami.

Mikrocement

Projektowanie kuchni - trendy 2021/22

Miłośnicy stylu loftowego jako wykończenie – zarówno ściany nad blatem jak i samego blatu czy nawet frontów – mogą wybrać mikrocement,. Materiał ten jest w 100% wodoodporny, łatwo usuniemy też z niego wszelkie plamy – nie mamy tutaj fug, które są zmorą podczas sprzątania. Jeżeli gładka betonowa powierzchnia jednak wydaje się zbyt nudna można ją przełamać stosując ozdobne listwy – czarne, chromowane, miedziane – zależnie od stylistyki wnętrza.

Kamień syntetyczny

Projektowanie kuchni - trendy 2021/22

Kamienie syntetyczne, czyli tak zwane spieki, są wspaniałą alternatywą dla kamieni naturalnych. Potrafią do złudzenia imitować wygląd marmuru czy granitu, natomiast są znacznie bardziej odporne na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne czy wysoką temperaturę. Zazwyczaj stosowane zarówno na blat, jak i znajdującą się nad nim ścianę. Mamy tu do wyboru niemal nieskończoną ilość wzorów i kolorów, łącznie ze znajdującymi się obecnie na topie płytami typu „lastryko”.

Jeżeli podobał Wam się wpis, chcecie dopytać o przedstawione rozwiązania lub potrzebujecie całościowego projektu kuchni to zapraszamy kontaktu. Sprawdź także naszą ofertę.

Monika

PS Zapraszam na moje profile społecznościowe Instagram i Facebook. Znajdziecie tam więcej inspiracji, porad i trików dotyczących projektowania wnętrz.

Zobacz także